China Factory for Plastic Welding Heat Gun - PVC Flooring Welding Gun LST1600E – Lesite
Short Description:
Advantages
Related Video
Feedback (2)
China Factory for Plastic Welding Heat Gun - PVC Flooring Welding Gun LST1600E – Lesite Detail:
Advantages
Heating Elements
Dynamic Balance
Temperature Adjustable
The temperature can be adjusted freely between 20-620℃ which is safe and reliable.
Handle
Welding Nozzle
Technical Parameter
Model LST1600E
Voltage 230V / 120V
Power 1600W
Temperature adjusted 20~620℃
Air volume Max 180 L/min
Air Pressure 2600 Pa
Net weight 1.05kg
Handle Size Φ58 mm